Na skraju Konina

  • 2 h
  •  
  • 15 km
  • lubię to
  • mapa do pobrania

Pątnów elektrownia → Beniów → Janów → Honoratka → Dąbrowa Duża → Łężyn → Cukrownia Gosławice → Pątnów przystań żeglarska

Po obejrzeniu jeziora od strony Dąbrowy można skręcić w pierwszą polną drogę po lewej stronie i pojechać wokół akwenu — wyjazd w Mikorzynie na drogę krajową nr 25.
My proponujemy dojazd do skrzyżowania, tam skręcamy w lewo i przejeżdżamy przez Honoratkę. Na skrzyżowaniu z drogą krajową nr 25 jedziemy prosto, dalej przez Honoratkę. Na kolejnym skrzyżowaniu udajemy się w prawo, na wprost widać Jezioro Wąsoskie z urokliwą kępą drzew — to wyspa Klary, której nazwa nawiązuje do legendy o pięknej córce pana na Mikorzynie.

»
Zwałowisko pątnowskie to miejsce, na którym powstał Model PAN — koncepcja rekultywacji rolnej opracowana przez prof. Jana Bendera i jego zespół. Naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego (dawniej Akademia Rolnicza) w Poznaniu założyli w 1978 r. na zwałowisku wewnętrznym odkrywki Pątnów statyczne doświadczenie polowe. Udowodnili, że stosując Model PAN można na ziemi pogórniczej z powodzeniem uprawiać lucernę, zboża i rzepak. Tworzeniu gleby sprzyja odpowiednie zwałowanie, umieszczanie na wierzchu gliny zwałowej szarej.
Na miejsce, w którym do dziś naukowcy z Katedry Gleboznawstwa i Rekultywacji prowadzą doświadczenia, można trafić skręcając na rondzie w Pątnowie w ulicę Szeroką, stanowiącą przedłużenie ulicy Przemysłowej.
«

fot. Piotr Ordan, arch. KWB Konin
(zdjęć w galerii: 5)

Jedziemy malowniczą trasą wzdłuż brzegu głębokiego w tym miejscu jeziora — widoki są tu przepiękne. Na skrzyżowaniu skręcamy w prawo, przecinamy kopalniane tory kolejowe, którymi transportowany był kiedyś węgiel z odkrywki Lubstów, a obecnie z odkrywek Drzewce i Tomisławice. Za torami rozpoczyna się Łężyn. Jedziemy ulicą Bernardynka, na krzyżówce skręcamy w prawo w ulicę Łężyńską. Dalej cały czas prosto, a następnie przy stadionie skręcamy w lewo w drogę szutrową. Przed skrętem widzimy na wprost pomnik poświęcony pamięci zamordowanych w czasie wojny pracowników cukrowni Gosławice.

Jedziemy wzdłuż stadionu drogą szutrową aż do ogródków działkowych. Pomiędzy ogródkami a jeziorem skręcamy w prawo w stronę stacji paliw. Droga prowadzi obok dawnego placu składowania buraków konińskiej cukrowni Gosławice. Zakład ten powstał w latach 1910—12, został zburzony
w 99. roku istnienia przez nowego właściciela — niemiecką firmę Pfeifer&Langen.

Dojeżdżamy do drogi krajowej nr 25, skręcamy w lewo do Pątnowa. Po 700 m ponownie skręcamy w lewo nad Jezioro Pątnowskie, na przystań Klubu Żeglarskiego KWB „Konin”.
Plaża nad tą częścią jeziora, należąca w przeszłości do kopalni, była ogólnodostępna. Dziś, z wyjątkiem przystani klubowej, stanowi własność prywatną.

»
Klub Żeglarski przy Kopalni „Konin” działa od ponad 50 lat. Prowadzi szkolenia żeglarskie dla dorosłych i dzieci w ramach Konińskiej Szkoły Żeglarstwa, organizuje rejsy turystyczne i regaty sportowe, w tym jedyne w Europie zimowe regaty barbórkowe, uznane przez PZŻ za najlepszą imprezę śródlądową i nagrodzone w 2007 roku prestiżowym Błękitnym Spinakerem. Klub prowadzi także czarter jachtów, oferuje cumowanie jednostek w sezonie i zimowanie na terenie przystani. Dysponuje pomostami oraz tawerną z węzłem sanitarnym.
Klub jest organizacją pożytku publicznego (KRS 0000168252).
«
«« « 1 2 3
1 A
2 h
4 h
15 km
1 B
2,5 h
5 h
20 km
3
1,5 h
3,5 h
14 km
5
4 h
 
35 km
6
2 h
 
15 km
7
3,5 h
 
33 km
doniesienia z rajdów
Strona główna | Kontakt | manufaktura